Mantrailing
Csili a szimatmester!
Egy újabb magyar büszkeség! 2022 decemberében Magyarországon elsőként, Európában másodikként tett sikeres emeltszintű mantrailing (személykövetés) nemzetközi mentőkutya minősítő vizsgát Csili, a német törpe pincser és gazdája
Szeretünk minden kutyás sportot, és nagyon büszkék vagyunk minden nemzetközi magyar kutyás sikerre. Ennek okán szeretnénk a jövőben megszólaltatni interjú keretében több olyan gazdit, akik fantasztikus eredményeket értek el kutyáikkal. Munkájukhoz, a sporthoz és kutyáikhoz fűződő szeretetük és alázatuk legyen jó példa azok számára, akik még csak kezdők kutyázás terén.
Még karácsony előtt láttam meg a facebookon, hogy micsoda szép eredmény született a mantrailing terén. Megvallom a sportot igen felületesen ismerem, bár van több ismerősünk is, akik ezzel foglalkoznak. Felkértem hát az interjúra Buka Györgyöt, a Debreceni Mantrailing és Kutyás egyesület alelnökét, oktatóját és mentőkutya-vezetőjét, aki Csili nevű kutyájával nagyszerű eredményt ért el ebben a sportban, hogy meséljen nekünk a szimatmunkáról.
Gratulálok a bámulatos eredményetekhez! Kérlek mesélj arról, hogy ki ez a csodaklassz kutya, akivel ilyen nagy sikert értél el?
Ő egy 8,5 éves Német törpe pinscher, Csilinek hívják. Tudatos fajtaválasztás után került hozzánk. Kis lakásban lakunk, ezért mindenképpen kistestű és rövidszőrű kutyát szerettem volna. Több tenyésztővel is felvettük a kapcsolatot és végül fél év agyalás után a Dwarf Energy kennel mellett döntöttünk. Azt akkor még nem is gondoltam volna (bár volt már kutyasulis előéletem), hogy annyira beleszeretünk egy sportba, hogy abból aztán hivatás legyen.
Mesélnél arról pár mondatban, hogy mi is az a mantrailing?
A mantrailing (személykövetés) egy keresési módszer egy eltűnt személy felkutatására, annak referencia illata alapján. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a kutya kap egy szagmintát, ami a keresendő személytől származik és megfelelő képzés után képes a „nyomát követni”, rátalálni, jelezni a felvezetője számára, ha a keresett személyünk mondjuk buszra szállt vagy akár nem is tartózkodott az indítás helyszínén.
Mikor kerültél először kapcsolatba ezzel a sporttal?
Kicsit több, mint 9 éve. Még az előző kutyámmal egy kutyaiskolában, mint frissen bevezetett életmódsport. Akkoriban még elég gyerekcipőben járt a hazai képzés, legalábbis Kelet-Magyarországon. Visszagondolva elég vicces és értelmetlen dolgokat csináltunk. De mi is és a kutyák is élvezték. És akkor ezt elégnek éreztük.
Hogyan indult a kiképzés? Nehéz volt? Volt, ami kihívás volt számotokra?
Csilivel 8 évvel ezelőtt már tudatosan vágtunk bele a képzésbe. De még akkor sem volt igazi tematika. Bújtuk az internetet, elemeztük az elérhető videókat, megosztottuk a tapasztalatokat egymással. Majd mikor külföldi szakemberek egy-egy szemináriumon felnyitották a szemünket, minden a helyére került és megértettük a miérteket. A kiképzés során a kutya vadászösztönét „használjuk ki”. Egy teljesen új világ nyílik meg számukra, amikor közös „vadászatra” indulnak a gazdával. Eleinte rövid, zavaró körülményektől mentes nyomokon dolgoztunk. Majd fokozatosan növeltük a távolságot, zavaró tényezőket és nehézséget. Minden tréningnek pozitív élményekkel kell véget érnie. Ez a találatot követő jutalmazás. Furcsa, de egy pillanatig sem éreztem, hogy ebben bármi nehézség is lett volna. Élveztük mindketten. A képzés alatt (és még most is) a legnagyobb kihívás számomra Csili 110%-on pörgésének a kezelése. Ahogy meglátta a hámot és a pórázt, szinte transzba esett. Egy izgő-mozgó, ugató kutyát kellett felszerszámoznom. A szagmintáért folyamatosan felugrott (nemegyszer megharapva az ujjam), hogy induljunk már. És az indítást követően is az életét adta volna azért, hogy legyen találata. A mostani sikeres emeltszintű nemzetközi mentőkutya-vizsgára készülésünk is a gyors, zökkenőmentes indulásra és az erőnlétre fókuszált. Folyamatosan figyelnem kell, hogy mikor fárad és mikor van pihenőre szüksége.
Miket értetek el eddig együtt?
Huhh, hát jó sok mindent csináltunk eddig. Do as I Do – High level elsőként Magyarországon, szarvasgombakereső vizsga, stb. A mantrailing esetében már nem igazán nevezhetőek sportnak az elértek. A legfrissebb eredményünk ugyanis az IRO RH-MT B szimatmunka.
Mit is jelent ez pontosan?
A nemzetközi mentőkutyás (IRO) vonalon teljesítened kell egy alkalmassági vizsgát „V”, hogy szintet léphess. Ezt követi az „A” vizsga, majd az emelt szintnek nevezett „B”. Ezeken mind végig mentünk szimatmunka fázisban. A "B"vizsgán egy 6 órával korábban fektetett, 2 km hosszú nyomon kellett megtalálnunk a keresett személyünket, 1 órán belül. A nehézséget a 4 irányváltás, több kereszteződés és a nagy forgalom adta. Mindezt 16 perc alatt sikerült teljesítenünk. Az itt megszerzett tudás és tapasztalat átadása prioritás számomra. Nagy hangsúlyt fektetünk az utánpótlásnevelésre. Több mentőkutyás-szervezettől járnak hozzánk képzésre, akik éles bevetésen kamatoztathatják a tőlünk tanultakat.
Egyébként Magyarországon elérhető 4 szervezetnél is hobby kategóriába sorolt vizsga. Az alacsonyabb szinteken 150-200 m hosszú friss nyomot kell kidolgozniuk a párosoknak, míg magasabb szinteken pár órás időkieséssel 1 km a teljesítendő táv. Ez utóbbi már nehezebbnek mondható, mint a mentőkutyás alkalmassági vizsga.
Kinek javaslod ezt a sportot?
Kicsit kommersz a válasz, de tényleg mindenkinek. Több mint 100 kutyával dolgoztam eddig és mindegyikhez hozzá adott. Önbizalom, önállóság, problémamegoldó-képesség. Végre önmaga lehet a kutya, azt csinálhatja, amit az ösztönei diktálnak, ráadásul kontroll nélkül. A munka során felül emelkedhet a félelmein, frusztrációin. Így theratrailing-ként ( - Speciális viselkedési problémákkal küzdő kutyák esetében a nyomkövetés terápiás lehet, például a bizonytalan kutyába vetett bizalom kialakításával - szerk.) kifejezetten jótékony hatással lehet kedvencünkre. Az egyetlen kizáró ok a mozgásszervi megbetegedés lehet mind a kutya mind a gazda részéről.
Mit érdemes tudnia egy abszolút kezdőnek, ha fontolgatja, hogy kipróbálná kutyusát a mantrailingben?
Arra készüljön a gazdi, hogy egy foglalkozás kb. 2 órát vesz igénybe. Attól függetlenül, hogy a kutyája csak 15 percet dolgozik. Ezeken a tréningeken segítjük egymás munkáját. Bújunk, kísérünk, beállunk zavarónak vagy nyomdifferenciálunk. Érdemes megnézni más párosok munkáját, ebből nagyon sokat tanulhatunk. A legideálisabb kölyökkorban kezdeni, ilyenkor játékos tréningekkel tanítjuk meg a játékszabályokat kis kedvencünknek. Azt gondolom, hogy mindenképpen érdemes kipróbálni.
Mire van szükség felszerelés terén egy ilyen sporthoz?
Speciális hámot használunk, hogy a lehető legkisebb mértékben tudjuk befolyásolni a kutyát. A karabiner a kutya medencéje felett csatlakozik a hámhoz. A lapocka szabadon mozog, a mellkas megtámasztva. A másik elengedhetetlen dolog egy hosszú póráz, ami 5-10 méter hosszú. Ennek anyaga lehet texti, bőr, biothane. Mi biztosítjuk ezeket a felszereléseket az alapképzésünkre jelentkezőknek, de a piacon számos erre a célra kifejlesztett felszerelés elérhető. (A mantrailinghez ajánlott felszereléseinket ITT tudjátok megtekinteni - szerk.)
Nagyon köszönjük a válaszaidat! Neked is és Csilinek is további sok sikert kívánunk!