Szárak
Milyen rugalmas szárat vegyek?
Hogy mi is az a rugalmas húzószár? Mostanában a kutyás futás nagyon népszerű sport lett, így elterjedt a futó póráz vagy rugós póráz megnevezése is, bár hivatalosan ez nem tartozik a pórázak közé, hisz nem sétáltatásra lett tervezve. De akkor mégis mire jó?
Alapvető funkciója, hogy a kutya és az ember vagy a kutya és a kerépár (esetleg dogscooter) közt tompítsa a hirtelen keletkező erőhatásokat. Egyrészt futásnál védi az ember derekát/csípőjét, másrészt a kutya gerincének védelme épp úgy szerepe.
Nem elhanyagolható az sem, hogy míg egy fix póráz azonnali rántást okoz és nincs egy tizedmásodperc esélyed sem korrigálni vagy tompítani, addig a rugalmas szár ebben is a segítségedre van. Mialatt az idő tizedmásodperce alatt a kutyád megugrik mondjuk egy vadra és a szár a rugalmasságából eredően elkezd nyúlni, az a kicsi idő míg a rántás ereje a rugalmas szár esetében elér hozzád pont elég arra, hogy vagy áthelyezd a testsúlyodat és megtartod a kutyát anélkül, hogy elesnétek, vagy korrigálod a mozgásodat akár futás akár kerékpározás közben.
Végeredményben, ha átgondoljuk ezek a funkciók mind a kutya és az ember biztonsága érdekében hasznosak. Éppen ezért a húzó sportoknál kiemelten javasoljuk a rugós szár használatát!
Szárak szempontjából vedd figyelembe, hogy az átlagos szárak rugójának ereje 10kg feletti kutyákhoz lett tervezve. Amennyiben olyan kutyusod van, aki 10 vagy kevesebb kg, akkor mindenképp keresd az ehhez megfelelő szárakat. Több márkának is van könnyített szára, illetve ezek némelyikénél a karabíner is kisebb.
Ilyenek például:Non-stop Touring szár 2M/13mm változata, Musher Balance szár , vagy a Zero DC szár 10kg alatti verzióban.
A rugós száraknál több méret választható (illetve van pár állítható hosszú, de azokat inkább túrához vagy akadályos versenyhez javasoljuk), melyek a szárak hosszát jelölik.
- Általános igazság, hogy a futáshoz a jó szár 2m vagy akörüli hossz, ez a szárak többségénél az S méret. Ennél hossszabb szárat akkor válassz, ha a kutyád stabilan fut és húz elől, máskülönben ha a szár meglazul a földön fog lógni és beleléphetsz, vagy folyton kézzel kell tartani, ami nem kényelmes.
- Bikejöring és dogscooter esetében az ideális hossz az M méret. Ha futsz és bringázol is a kutyával felváltva akkor inkább válaszd az M-es méretet.
- A szárak közt előfordul L-es méret ugyan, de ezt kifejezetten profi, stabilan elől futó kutyához javasoljuk csak, aki jól irányítható. Ez már olyan hossz, amivel tudni kell bánni, hisz a kutya jóval messzebb kerül az embertől futás közben.
Mi van, ha a kutyád többnyire nem húz, vagy csak az elején aztán beáll láb mellé? Akkor javasolt a lehető legrövidebb szárak közül választani, hogy a legkevésbé akadályozzon benneteket a futásban. Elsősorban ezeket ajánljuk:
- normál rugó erősség esetén a legrövidebb pl: Musher Takotna szár , Musher Freespirit szár , EzyDog Zero Shock póráz
- gyengébb rugóval: Musher Balance szár , EzyDog Zero Shock Lite póráz
Ha sikerült szűkíteni a kört ezek alapján abban, hogy kis vagy normál kutyának valót válassz, hogy milyen hosszú legyen, akkor már csak azt kell eldöntened, hogy szeretnél-e fogantyút a szárra? Választási lehetőségeid az: Igen 1-et a kutya felől, vagy Igen 2 fogantyúsat szeretnék (a szár két végén is lehet), vagy Nem, nem szeretnél.
- Ha 1, akkor ezeket ajánljuk pl.: Non-stop Touring állítható rugalmas szár , Musher Anvik szár
- Ha 2, akkor pedig ezt ajánljuk: Musher Anvik DT szár
Az, hogy a szár színes-e vagy sem egyéni ízlés kérdése. A legfontosabb, hogy választásod során a számodra legfontosabb szempontok teljesüljenek. Nézd meg videónkat ebben a témában, hogy könnyebb legyen megtalálni a nektek ideális szárat: